Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Środek jednego z dużych osiedli mieszkaniowych. Pora, kiedy ludzie wracając z pracy robią zakupy, odbierają dziecko z przedszkola, wracają do domów z zajęć w szkole czy na uczelni… Pogoda jak to w październiku – tym razem nie pada, na termometrze około 13 stopni Celsjusza powyżej zera. Zwyczajne popołudnie w zabieganym mieście. A pośrodku tego wszystkiego – ONA – zdezorientowana, zagubiona kobieta ubrana w jasnoniebieski szlafrok i kapcie. Stoi bezradnie, z widocznym niepokojem na twarzy. Większość osób przechodzi obok, jakby była niewidzialna. Kim jest? Co tu robi? Tak w dużym skrócie rozpoczął się nasz eksperyment społeczny, który powstał na potrzeby kampanii #JestemTuCZEKAM, której celem jest zwrócenie uwagi na zaginięcia osób w wieku senioralnym. Akcja skierowana jest do nas wszystkich. To my możemy sprawić, żeby osoby, które znajdą się w podobnej sytuacji, w porę otrzymały pomoc.
Dodano: 11.10.2024 -
Kiedy mówimy o zaginięciach osób powyżej 65 roku życia zawsze musimy liczyć się z tym, że powodem takiej sytuacji może być stan zdrowotny seniora: problemy z pamięcią i koncentracją, mniejsza uważność, trudności w poruszaniu się, zwiększona męczliwość. Wszystkie te symptomy w połączeniu z zagubieniem się naszego podopiecznego, zwiększają ryzyko zagrożenia jego życia i zdrowia. Bardzo ważne, aby w takiej chwili pomoc przyszła w odpowiednim momencie.
Dodano: 09.10.2024 -
Od stycznia do końca września tego roku na terenie naszego kraju zarejestrowano 1551 zaginięć osób w wieku 60+. Przytoczone dane, pochodzące z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (KSIP), nie odzwierciedlają jednak skali problemu. Nie zawierają bowiem zgłoszeń zakończonych na etapie interwencji, gdzie zaginięcie seniora trwało na tyle krótko, że nie zostało formalnie zarejestrowane w policyjnej bazie danych osób zaginionych. W dzisiejszym materiale przygotowanym na potrzeby kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM, zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, otrzymacie Państwo informacje i wskazówki pomocne w sytuacji zaginięcia Waszego podopiecznego.
Dodano: 02.10.2024 -
Liczba seniorów w naszym społeczeństwie stale wzrasta. Często są to osoby wymagające naszej doraźnej lub stałej opieki. Na problemy związane z poruszaniem się, nakładają się też inne trudności, związane z chorobami typowymi dla wieku zaawansowanego. Mogą one powodować zaburzenia pamięci i orientacji, a w konsekwencji doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu, np. w przypadku zaginięcia takiej osoby. W kolejnej odsłonie kampanii społecznej #JestemTuCZEKAM zainicjowanej przez Komendę Główną Policji postaramy się dostarczyć Państwu informacji i wskazówek, które mogą zapobiec tym tragicznym zdarzeniom.
Dodano: 25.09.2024 -
Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2 tys. zaginięć osób powyżej 60 roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał. Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów polska Policja, przy współpracy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Alzheimer Polska, przygotowała kampanię społeczną pod hasłem #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów. Informujemy Państwa o niej właśnie dziś, podczas obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Dodano: 21.09.2024 -
Praktyczne wykorzystanie aplikacji do poszukiwań osób zaginionych głównym tematem szkolenia przeprowadzonego przez specjalistów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Dodano: 11.09.2024 -
Od momentu powstania służb dbających o bezpieczeństwo publiczne funkcjonariuszom towarzyszą w służbie psy i konie. Nie wyobrażamy sobie już bez nich codziennej służby. Psy policyjne tropią i patrolują, wyszukują zapachy narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji, czy zwłok ludzkich. Współpracują z nami w ratownictwie wodnym, działaniach kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Z okazji Dnia Psa obdarowujemy naszych czworonożnych przyjaciół kośćmi, zabawkami i smakołykami. Psy policyjne również uwielbiają takie prezenty, ale dla nich najlepszą nagrodą jest możliwość wykonania postawionego im zadania.
Dodano: 01.07.2024 -
W dniach 5 - 7 czerwca 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM na terenie województwa podlaskiego odbyły się Specjalistyczne Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze „Nadzieja 2024”. To kolejne przedsięwzięcie przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji wspólnie z Grupą Ratowniczą „Nadzieja” oraz Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku.
Dodano: 14.06.2024 -
“Sprawdź. Pomyśl. Zgłoś”, to hasło tegorocznej ogólnoeuropejskiej kampanii edukacyjnej, przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, obchodzonego na całym świecie w dniu 25 maja. Ta międzynarodowa inicjatywa, mająca na celu pomoc rodzicom i opiekunom w przypadku zaginięcia dziecka, zorganizowana została przez Fundację Amber Alert Europe, we współpracy z krajami stowarzyszonymi. W Polsce w kampanię włączyło się Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
Dodano: 21.05.2024 -
Każdego roku w dniu 25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To szczególna data, która ma przypominać o trwale zaginionych dzieciach i nastolatkach, a także o trudnej sytuacji, w której znaleźli się ich najbliżsi. Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku w tę międzynarodową kampanię włączyło się Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji we współpracy z Fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Patronat nad wydarzeniem objęła Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Dodano: 21.05.2024 -
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zaprasza na cykl spotkań skierowanych do osób dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, profesjonalistów i wszystkich tych, którzy troszczą się o dobro dzieci. Inicjatywa ma na celu budowanie świadomości oraz kształtowanie lepszego zrozumienia problematyki związanej z życiem młodych.
Dodano: 20.05.2024 -
„Together we search”, czyli „Szukamy wspólnie” - pod takim hasłem odbywał się tegoroczny kongres Policyjnej Sieci Ekspertów ds. Zaginięć Osób (PEN MP) zorganizowany w dniach 6-8 grudnia 2023 r. na terenie Holandii. Zgromadził on łącznie ponad 200 policjantów i przedstawicieli różnych organizacji z 25 krajów Europy, Kanady i Australii. Wszystkich, którym nie jest obojętny los osób zaginionych i ich rodzin. Gospodarzem spotkania była Policja holenderska, pełniąca aktualnie przewodnictwo w sieci. Polską Policję podczas tego wydarzenia reprezentowali dwaj przedstawiciele Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Dodano: 21.12.2023 -
W dniu 23 listopada 2023 r. w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbyła się XI Ekspercka Konferencja Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, pt. „Poszukiwanie osób zaginionych w oparciu o narzędzia, wiedzę i doświadczenie”. Wydarzenie objęte zostało patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, będącego jednocześnie współorganizatorem przedsięwzięcia.
Dodano: 30.11.2023 -
W dniach 16-17 listopada 2023 r. w Zielonej Górze, policyjni „poszukiwacze” z terenu garnizonu lubuskiego pod okiem ekspertów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji doskonalili swoje umiejętności z zakresu taktyki prowadzenia poszukiwań osób zaginionych oraz obsługi dedykowanej aplikacji, służącej do mapowania i wyznaczania sektorów poszukiwań. To druga już edycja tego szkolenia zorganizowanego z inicjatywy Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim dla funkcjonariuszy podległych jednostek terenowych.
Dodano: 30.11.2023 -
Dzień 25 maja w wielu krajach w Europie i na świecie jest dniem szczególnym, bo poświęconym zaginionym dzieciom. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, ściśle współpracujące z Fundacją Amber Alert Europe, tradycyjnie już jak co roku, włączyło się do zainicjowanej z tej okazji przez Fundację międzynarodowej kampanii, mającej prewencyjny charakter i koncentrującej się na bezpieczeństwie małych dzieci.
Dodano: 25.05.2023 -
W dniu 18 maja 2023 roku na terenie poligonu wojskowego I Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie, położonego w okolicy pięknych jezior mazurskich, odbyły się ćwiczenia poszukiwawcze „Kal 2023” pod Patronatem Honorowym Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji oraz Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Bazę logistyczną ćwiczeń stanowił ośrodek szkoleniowy legionowskiej szkoły policyjnej usytuowany w miejscowości Kal k. Węgorzewa, gdzie na potrzeby ćwiczenia w specjalnie zorganizowanym punkcie, obserwujący prowadzone poszukiwania mieli zapewniony stały i bieżący podgląd wszystkich prowadzonych działań.
Dodano: 19.05.2023 -
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, polska Policja obok innych 28 krajów zrzeszonych w Fundacji AMBER Alert Europe, włączyła się w zainicjowany przez tę organizację projekt pod hasłem „THINK BEFORE YOU SHARE” („Pomyśl zanim udostępnisz”). Celem tegorocznej kampanii jest podniesienie świadomości na temat coraz bardziej powszechnego wśród młodych ludzi, zwyczaju nieodpowiedzialnego dzielenia się swoimi zdjęciami z podtekstem erotycznym, zwanymi popularnie “nudesami”. Jak podaje Amber Alert Europe, jeden na trzech nastolatków przyznaje, że otrzymał tego typu zdjęcia bez wiedzy i zgody osoby, której nagi wizerunek jest upubliczniany.
Dodano: 25.05.2022 -
Zaginięcia małych dzieci i nastolatków były motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.
Dodano: 25.05.2022 -
Polska Policja obok innych 22 krajów zrzeszonych w fundacji Amber Alert Europe włączyła się w zainicjowaną przez tę organizację międzynarodową kampanię „Check before you chat – The 5-step Dance Challenge” (Sprawdź, zanim zaczniesz rozmowę – wyzwanie 5 tanecznych kroków”), poświęconą uwodzeniu nieletnich w sieci. Kampania, której finał zaplanowano na 25 maja 2021 r. przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, skierowana jest przeciwko zjawisku uwodzenia i wykorzystywania dzieci w sieci (online grooming).
Dodano: 25.05.2021 -
Każdego roku tylko w samej Unii Europejskiej zgłaszanych jest kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. Zdecydowana większość z nich się odnajduje ale w policyjnych bazach osób zaginionych figurują również sprawy zaginięć do dziś nierozwiązane. 25 maja jest dniem wyjątkowym, bo poświęconym pamięci zaginionych i nigdy nie odnalezionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Symbolem MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA ZAGINIONEGO jest kwiat niezapominajki, bo rodziny nigdy nie zapominają i nigdy nie przestają szukać. W tym roku Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacja ITAKA przypominają o dzieciach, które zaginęły i do dziś nie powróciły do swoich domów. Jak każdego roku, zwracamy również uwagę na to, w jaki sposób ustrzec nasze dzieci przed niebezpieczeństwem.
Dodano: 25.05.2021